Siłownie i kluby fitness są nieodłączną częścią życia wielu osób. Jednak z powodu pandemii COVID-19 wiele z tych miejsc zostało zmuszonych do wstrzymania działania lub wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań. Wirtualne treningi stały się więc elementem nowej rzeczywistości, pozwalając miłośnikom fitnessu zażywać zdrowej dawki ruchu zdalnie, kiedy tylko chcą i gdziekolwiek się znajdują.
Zajęcia z fitnessu online są też dobrym sposobem na zdobycie nowych klientów dla Twojego klubu i utrzymania relacji z obecnymi klientami. Umiejętność tworzenia planu treningowego online jest niezbędnym narzędziem służącym do rozwoju firmy w niepewnych czasach, zarówno dla niezależnych trenerów osobistych, jak i dla sieci siłowni.
Nagrywać treningi czy prowadzić je na żywo?
Są dwa sposoby na prowadzenie wirtualnych zajęć fitness, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Oto Twoje możliwości:
- Nagranie filmu z zajęciami. Taki filmik może być świetny, ale może wypaść nienaturalnie i nie zapewni interakcji z osobami logującymi się z domu.
- Transmisja zajęć na żywo. Zajęcia fitness online na żywo dają większą możliwość odtworzenia atmosfery ćwiczeń w towarzystwie innych osób – ale ma to także swoje minusy.
Film z treningiem
Trening na żywo
Jak nagrać sesję treningową
Przed nagraniem zajęć fitness musisz przygotować ich plan. Pomocne może być obejrzenie innych filmików treningowych na YouTubie, aby zdecydować, jaki styl ma mieć Twoje nagranie.1 Wykonaj następujące kroki:
- Zaplanuj trening. Przećwicz przebieg zajęć, które chcesz zaprezentować i sprawdź, czy masz cały sprzęt, który będzie Ci do nich potrzebny.
- Ustaw kamerę. Użyj statywu i przetestuj oświetlenie przed nagrywaniem lub poproś współpracownika o filmowanie.
- Zadbaj o dźwięk. Znajdź cichą przestrzeń i sprawdź, czy dźwięk jest wyraźny. Aby uzyskać jak najlepszą jakość dźwięku, może być potrzebne wytłumienie pomieszczenia i mikrofony.
- Nakręć kilka wersji. Najlepsze w nagrywaniu sesji treningowej jest to, że możesz próbować, ile razy zechcesz, aż uzyskasz idealny wynik.
- Zmontuj film. Gdy wszystko będzie gotowe, użyj programu do edycji filmów, np. iMovie, aby dodać darmowe utwory muzyczne i dopracować wideo.
- Prześlij na swoje kanały. Gdy uzyskasz zadowalające efekty, prześlij film na swoją stronę i kanały społecznościowe, by zaprezentować go obserwującym.
Jak prowadzić zajęcia na żywo
Zanim poprowadzisz w ten sposób trening fitness online, musisz wybrać platformę streamingową. Popularne opcje na urządzenia mobilne to np.:
- IGTV
- Facebook Live
- YouTube Live
Dla użytkowników komputerów dobrym wyborem może być:
- OBS Studio
- Streamlab OBS2
Gdy wybierzesz platformę, wykonaj następujące kroki:
- Zaplanuj trening. Poświęć czas na przygotowanie planu, przećwicz całość z muzyką i przygotuj oświetlenie przed rozpoczęciem transmisji.
- Ustaw sprzęt. Wybierz najlepsze miejsce na ustawienie kamery i sprawdź, czy masz potrzebny sprzęt fitnessowy.
- Sprawdź połączenie internetowe. Aby zajęcia na żywo przebiegały bez zakłóceń, potrzebne Ci będzie stabilne połączenie. Przetestuj je co najmniej godzinę przed rozpoczęciem, aby dać sobie czas na ewentualne poprawki.
- Promuj live stream. Daj znać swoim odbiorcom, na kiedy planujesz transmisję udostępnij linki do wydarzenia w mediach społecznościowych.
- Transmituj zajęcia. Po wykonaniu powyższych kroków wszystko jest gotowe do przeprowadzenia zajęć online.
Najlepsze porady na prowadzenie treningów wideo (nagrywanych lub na żywo)
Do prowadzenia treningów online trzeba się nieco przyzwyczaić, nawet jeśli jest się doświadczonym instruktorem. Jednak praktyka czyni mistrza, więc im częściej będziesz to robić, tym lepiej zacznie Ci to wychodzić.
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poprawić technikę, zwiększyć grono odbiorców i zapewnić sukces Twoich zajęć.
- Mów więcej. Zmotywowanie uczestników zajęć przez internet wymaga o wiele więcej wysiłku niż na zajęciach stacjonarnych, więc mów jak najwięcej i komunikuj się z innymi 3. To dobry sposób na zwiększenie liczby uczestników zajęć online i zwiększenie zysków klubu.
- Pomagaj w modyfikacjach. Bierz pod uwagę, że osoby uczestniczące w treningu będą musiały dostosować do niego swoje mieszkania. Może będą musieli poprzestawiać meble, użyć innego sprzętu niż zwykle lub skorzystać z maty, jeśli ćwiczą na twardej powierzchni 4.
- Przygotuj trudniejsze i łatwiejsze warianty. Niektórzy uczestnicy zajęć mogą być weteranami fitnessu, a inni mogą dopiero zaczynać przygodę ze sportem (domowe treningi stały się popularnym „postanowieniem lockdownowym”). Ważne jest, by zadbać o zaangażowanie każdej osoby, zapewniając różne poziomy trudności.
- Pokaż, kim jesteś. Rzucaj żartami lub umieść w kadrze jakieś osobiste drobiazgi, a Twoi odbiorcy poczują, że komunikują się z żywym człowiekiem – a to również zwiększy zaanagażowanie.
- Pierwsze pięć minut poświęć na wzmocnienie kontaktu. Większość ludzi nie jest gotowa, by od razu zacząć ćwiczyć, więc w pierwszych minutach przedstaw się, opowiedz o sesji treningowej i nawiąż kontakt z uczestnikami.
- Sprawdź dźwięk, światło i połączenie z internetem. Dwa razy. Wiele klubów fitness produkuje teraz własne treningi online. Przekonaj klientów, by wybrali właśnie Ciebie i zadbaj, by od strony technicznej nic nie zawiodło.
- Baw się dobrze. Jeśli uczestnicy będą widzieli, że masz frajdę z prowadzenia swojego treningu, jest szansa, że oni również będą się dobrze bawili.
Jeśli chcesz poznać więcej porad na przeniesienie działalności swojego klubu fitness do świata wirtualnego, przeczytaj atykuły na naszym blogu lub zostań Partnerem Groupon i korzystaj z dalszego wsparcia.
1https://www.mindbodyonline.com/en-gb/business/education/blog/tips-filming-pre-recorded-workout-videos-expert
2 https://restream.io/blog/fitness-live-streaming/
3 https://asweatlife.com/2020/03/tips-for-fitness-professionals-teaching-live-streaming-workouts/
4 https://asweatlife.com/2020/03/tips-for-fitness-professionals-teaching-live-streaming-workouts/