Ćwiczenia integracyjne mogą dawać mnóstwo frajdy – ale nie są tylko wymówką, by polenić się w pracy. Wspólna zabawa członków zespołu jest niezbędna do przełamania lodów, usprawnienia współpracy i przezwyciężenia barier komunikacyjnych. Pewne badanie wykazało, że 86% pracowników wymienia brak współpracy lub nieefektywną komunikację jako powody niepowodzeń w miejscu pracy.
Pandemia COVID-19 bez wątpienia zmieniła sposób, w jaki pracujemy, a brak codziennej interakcji w biurze sprawia, że obecnie jeszcze ważniejsze jest, aby członkowie zespołu rozmawiali ze sobą i wspólnie się uczyli. Dodaj motywujące ćwiczenia integracyjne do cotygodniowych spotkań zespołu, a zobaczysz poprawę komunikacji między pracownikami.
W tym artykule przedstawimy 10 świetnych pomysłów na integrację zespołu, które sprawdzą się zarówno w warunkach pracy zdalnej, jak i w biurze. Wyjaśnimy także, dlaczego warto wprowadzić je w swoim miejscu pracy.
Ćwiczenia integracyjne mogą:
Dbanie o to, by pracownicy byli zadowoleni jest niezbędne do zbudowania pozytywnej atmosfery w miejscu pracy, a te pomysły na integrację są efektywnym narzędziem podnoszącym morale. Choć wiele z tych ćwiczeń jest przeznaczona do wykonywania w miejscu pracy, to łatwo je dostosować do Slacka, Zooma lub jakiejkolwiek innej platformy do spotkań wirtualnych, której używacie, jeśli w czasie pandemii pracujecie z domu.
Przygotowaliśmy inspirujące pomysły na ćwiczenia integrujące zespół zarówno na całe popołudnie, jak i wolne pięć minut.
Zabawa w szukanie skarbu może wymagać nieco przygotowań, ale jest ich warta. Jest angażująca, interaktywna i daje dużo frajdy, dzięki czemu jest wspaniałym sposobem, by poderwać pracowników z krzeseł i zmotywować do współpracy nad rozwiązaniem zadań. Podziel zespół na podgrupy i daj każdej z nich tę samą listę zadań. Kto wykona je pierwszy, wygrywa. Zadania mogą polegać na odnalezieniu ukrytych w budynku przedmiotów, używając wskazówek, rozwiązywaniu zagadek i robieniu zdjęć przy punktach orientacyjnych w biurze.
Łatwo jest też dostosować tę zabawę do warunków pracy zdalnej. Niech pracownicy poszukają przedmiotów w swoich domach i pokażą je do kamerek lub rozwiązują wspólnie zagadki. To proste!
Dlaczego? Poprawia współpracę i zaangażowanie zespołu, a pracowników można dobrać w pary z osobami, z którymi zwykle mniej rozmawiają.
Gdzie? Wirtualnie lub w miejscu pracy.
Ta ciekawa zabawa integracyjna może być świetnym urozmaiceniem ćwiczeń team-buildingowych. Podziel pracowników na drużyny i daj każdej z nich jedno jajko i materiały. Celem gry jest zbudowanie wokół jajka zabezpieczenia, które uchroni je przed pęknięciem przy zrzucaniu go z wysokości (im wyżej, tym lepiej). Materiałami mogą być słomki, ręczniki papierowe, taśma, gumki recepturki i gazety. Daj graczom 15 minut na zabezpieczenie jajka, a potem każ zrzucić je z budynku lub z określonej wysokości. Drużyna, której jajko przetrwa, wygrywa.
Dlaczego? Promuje wspólne rozwiązywanie problemów.
Gdzie? W miejscu pracy.
Szybka i łatwa gra w dwie prawdy i jedno kłamstwo jest jedną z najprostszych ćwiczeń integracyjnych, co nie znaczy, że nie jest przyjemna. Poproś pracowników, aby usiedli w kole i daj im czas, by każdy pomyślał o dwóch faktach na swój temat i jednej rzeczy, która jest fałszywa. Niezwykłe fakty i kłamstwa mogą być bardzo zabawne. Czytajcie po kolei trzy (wystarczająco wiarygodne) stwierdzenia, a grupa niech zgaduje, które z nich jest kłamstwem.
To świetny wybór, jeśli potrzebujesz ćwiczenia integracyjnego, które nie wymaga dużo przygotowań ani czasu na wykonanie.
Dlaczego? To fajny pomysł na przełamanie lodów i nawiązanie relacji, pomaga współpracownikom lepiej się poznać.
Gdzie? Wirtualnie lub w miejscu pracy.
Escape room można stworzyć w każdym miejscu pracy – na siłowni, w restauracji lub salonie urody. Nie musisz przekształcać przestrzeni – wystarczy poświęcić trochę czasu na wymyślenie zagadek, zadań i przeszkód, które pracownicy muszą pokonać w określonym czasie. Zadaniem może być ułożenie kostki Rubika lub puzzli. Kto rozwiąże zadanie najszybciej, może opuścić escape room, co na pewno zmobilizuje pozostałe zespoły.
Dlaczego? Promuje współpracę i rozwiązywanie problemów pod presją czasu.
Gdzie? Możliwe do dostosowania do warunków pracy zdalnej, odpowiednie do miejsca pracy lub innego miejsca.
Wśród zabaw integracyjnych na świeżym powietrzu ten pomysł zajmuje czołowe miejsce. Najpierw wyznacz zamkniętą trasę za pomocą taśmy lub pachołków. Rozłóż losowo na trasie przedmioty i połóż kartki papieru, które oznaczają miny. Jeden z uczestników zakrywa oczy i przechodzi trasę, zbierając przedmioty i unikając min przy pomocy wskazówek od reszty grupy. Zmieniaj umiejscowienie min i obiektów, aż wszyscy gracze przekroczą linię mety.
Dlaczego? Buduje zaufanie i zdolność komunikacji.
Gdzie? Najlepiej działa na zewnątrz.
Lista urodzin jest jedną z prostszych gier integracyjnych, które nie wymagają żadnego przygotowania. Brzmi łatwo – uczestnicy mają ustawić się według kolejności dnia i miesiąca urodzin. Haczyk? Nie mogą mówić. Mogą porozumiewać się językiem gestów i działań. Wiek i rok urodzenia nie jest istotny, skupiamy się na miesiącu.
Dlaczego? Ta niezwykła zabawa integracyjna skupia się na współpracy i komunikacji.
Gdzie? W miejscu pracy lub na zewnątrz.
Pozwól zespołowi pokazać swoją kreatywną stronę dzięki temu pięciominutowemu ćwiczeniu integracyjnemu. Podziel pracowników na pary, daj im tablicę lub kartkę papieru i poproś, by usiedli plecami do siebie, tak by nie widzieli, co rysuje druga osoba. Osoba, która nie rysuje, ma opisać scenkę lub obraz, używając jedynie przymiotników, bez żadnych rzeczowników.
Dlaczego? Rozwija zdolność komunikacji, nieszablonowe myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów.
Gdzie? Wirtualnie lub w miejscu pracy.
Kolejne bardzo proste ćwiczenie integracyjne to „Druga strona medalu”, zachęcająca do pozytywnego myślenia. Dobierz pracowników w pary i poproś, by na zmianę opowiadali sobie o jakimś nieprzyjemnym wydarzeniu z przeszłości. Może to być sytuacja związana z życiem zawodowym lub osobistym, ale nie musi to być nic poważnego. Druga osoba wysłuchuje historii, a następnie pokazuje, w jaki sposób można przekuć to negatywne doświadczenie w coś pozytywnego.
Dlaczego? Zachęca do pozytywnego myślenia.
Gdzie? Wirtualnie lub w miejscu pracy.
Czyli znane z anglojęzycznych szkół ćwiczenie „show and tell”. Poproś pracowników o wybranie jakiegoś ważnego dla nich przedmiotu, zaprezentowanie go zespołowi i opowiedzenie o nim. Może to być rzecz związana z ich pasjami lub pamiątka z ciekawej podróży. Taka prezentacja pomaga członkom zespołu lepiej się poznać i podzielić pasjami.
Dlaczego? Efektywnie przełamuje lody i pomaga nawiązywać relacje.
Gdzie? Wirtualnie lub w miejscu pracy.
To kolejna popularna i prosta gra integracyjna i prawdziwy klasyk. Wypiszcie na samoprzylepnych karteczkach nazwiska celebrytów, polityków i znanych postaci, wybierając takie, które będą dobrze znane każdemu w grupie. Naklejcie karteczki na plecach lub czołach, tak aby nikt nie wiedział, jakie nazwisko mu przypadło i zadawajcie pytania reszcie zespołu, aż zgadniecie swoją postać.
Dlaczego? Poprawia umiejętności komunikacyjne i przełamuje lody.
Gdzie? Najlepiej w miejscu pracy, ale grę można też dostosować do wirtualnego spotkania.
Masz własną ulubioną zabawę integracyjną? Daj nam znać w komentarzu.
© 2022 - 2024 Groupon, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. GROUPON jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Groupon, Inc.