- Strona główna
- Twoje miasto
- Czy zabieg korekcji wzroku metodą LASIK jest dla mnie?
Czy zabieg korekcji wzroku metodą LASIK jest dla mnie?
Dziś prawie każdy zna kogoś, kto poddał się zabiegowi korekcji wzroku metodą LASIK. Pomimo coraz większej popularności tych zabiegów, wielu potencjalnym pacjentom wciąż wydają się to tajemnicze i w dużej mierze zniechęcające (nacięcie rogówki brzmi strasznie!).
Całe szczęście nie trzeba być okulistą, by zrozumieć o co chodzi w tej rewolucyjnej procedurze. Poniżej zamieszczamy przydatny przewodnik, dzięki któremu będziesz mógł zdecydować czy ta metoda jest dla Ciebie odpowiednia.
Czym jest LASIK?
LASIK to ambulatoryjna procedura zabiegu oka, która poprawia Twój wzrok - przede wszystkim przez leczenie krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza “Laser-Assisted in situ Keratomileusis.” “Laser-assisted” oznacza, że zabieg wykonuje się z pomocą lasera. In situ to łaciński zwrot oznaczający dosłownie “w miejscu.” Słowo “Keratomileusis” pochodzi natomiast z języka greckiego, w którym keras znaczy “róg” lub “rogówkę,” a “smileusis” odnosi się do nacinania.
Zabieg nie jest jednak tak straszny, jak sugerowałaby jego nazwa. W praktyce, LASIK koryguje wady refrakcyjne przez zmianę kształtu rogówki i, co za tym idzie, poprawę ostrości wzroku.
Co się dzieje podczas zabiegu LASIK?
W trakcie procedury, lekarz dokładnie pozbywa się mikroskopijnych ilości tkanki rogówki w celu zmiany kształtu rogówki dostosowanej do potrzeb każdego pacjenta. Tak to wygląda:
- Chirurg znieczula oczy specjalnymi kroplami. Urządzenie delikatnie pilnuje aby oczy pozostały cały czas otwarte.
- Podczas gdy lekko zasysający pierścień utrzymuje oko w jednej pozycji - co może skutkować chwilowym przyciemnieniem wzroku - chirurg odcina okrągły płatek rogówki za pomocą małego ostrza lub lasera. Płatek pełni rolę porównywalną do uchylonego okna, za którym znajduje się kolejna warstwa rogówki, którą nazywamy zrębem.
- Po odchyleniu płatka, inny laser modyfikuje kształt zrębu. Laser nie uderza jednak w Twoje oko gdzie popadnie - pozbywa się tylko konkretnych komórek zgodnie z dokładnymi potrzebami pacjenta. Nie odczujesz samego lasera, ale możesz poczuć zapach przypominający aromat palonych włosów gdy urządzenie będzie usuwać tkankę rogówki.
- Po zakończeniu pracy laserem, chirurg zamyka płatek rogówki. Samoczynnie zostanie on zamknięty i zagoi się z upływem czasu - nie spodziewaj się żadnych dziwnych szwów w oku. Ogólnie, czas trwania procedury w każdym oku trwa około 10 minut, z czego tylko około minuty trwa praca z laserem.
Jaki będzie mój wzrok po zabiegu LASIK?
Nasi eksperci informują, że “ponad 90% osób po przejściu zabiegu metodą LASIK widzi perfekcyjnie lub z nie utrudniającą funkcjonowania wadą bez użycia okularów ani soczewek kontaktowych.” LASIK nie musi więc sprawić, że całkowicie pozbędziecie się wady wzroku, jednak zwykle eliminuje konieczność korzystania z soczewek korekcyjnych przy większości codziennych czynności.
Pacjenci zaczynają widzieć lepiej w ciągu kilku dni od wizyty, jednak w niektórych przypadkach proces poprawy wzroku zajmuje dłużej (do sześciu miesięcy). Przy niektórych czynnościach takich, jak na przykład jazda samochodem po zmroku, wciąż wymagane może być noszenie okularów lub soczewek kontaktowych.
Czy LASIK boli?
Sama operacja powinna być bezbolesna. Oczy są wcześniej znieczulone, a procedura zajmuje tylko 10 minut na każde oko, z czego, jak już wcześniej wspominaliśmy, praca laserem zajmuje mniej niż minutę. Najwyżej możesz poczuć lekki nacisk wziernika powieki, który delikatnie pilnuje, aby oko pozostało otwarte oraz pierścienia, którego używa się przy odcinaniu płatka rogówki.
Ponieważ nie masz możliwości zamknięcia powieki, nie ma ryzyka, że przeszkodzisz w operacji mrugając lub mrużąc się na widok wiązki światła. I choć zostaniesz poinstruowany, że powinieneś patrzeć w jeden punkt świetlny, by oko pozostałe w miarę nieruchome, nie będzie problemem jeśli lekko się poruszy. Laser jest wyposażony w zaawansowany system śledzenia, który zmienia kierunek wiązki wraz z ruchem oka i nie uderza w tkankę, w którą nie powinien.
Czy LASIK jest bezpieczny?
Tak. Nasi eksperci potwierdzili, że redukuje potrzebę korzystania z okularów i szkieł kontaktowych, a procedura kończy się sukcesem w przypadku większości pacjentów. Jak w przypadku każdej operacji, niesie jednak ze sobą pewne ryzyko.
- Wywiad przedoperacyjny: Niektórzy nie zostają dopuszczeni do zabiegu ze względu na schorzenia takie jak chroniczna suchość oka, zbyt cienka rogówka, cukrzyca lub jaskra. Potencjalni pacjenci powinni przedstawić lekarzowi swoją historię chorób i przebadać swoje oczy pod kątem przeciwwskazań do zabiegu.
- Komplikacje po zabiegu: Pacjenci mogą cierpieć na suchość oka, nadwrażliwość na światło, nieostry wzrok, dostrzeganie poświaty wokół źródeł światła i podwójne widzenie. W większości przypadków komplikacje są tymczasowe i łagodne, jednak w niewielkiej ilości przypadków utrzymują się na stałe i poważnie utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Czy efekty LASIK są stałe?
LASIK nie powinien być traktowany jako stałe rozwiązanie. Choć jego działanie na rogówkę jest odczuwalne do końca życia, zabieg nie leczy starczowzroczności ani nadwzroczności starczej, których objawy zaczynają się pojawiać około 40. roku życia. Nawet po przejściu LASIK możesz więc potrzebować okularów do czytania.
Nasi eksperci informują też, że około 10.5% osób, które przeszły LASIK potrzebuje drugiego zabiegu, aby osiągnąć zamierzone skutki. Często zdarza się to, gdy potrzebna korekta wzroku była wyjątkowo znaczna.
Ile kosztuje LASIK?
Chirurdzy wyceniają każde oko osobno, ponieważ koszt zabiegu zależy od wielu czynników takich, jak indywidualne wymagania pacjenta i używany sprzęt. Należy oczekiwać ceny około 2700 zł za jedno oko.
Czy kwalifikuję się do zabiegu LASIK?
Konsultacja z okulistą wyjaśni, czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu LASIK. Zwykle trzeba spełnić następujące kryteria:
Odpowiedni rodzaj oczu
Podczas badania przedoperacyjnego, lekarz dokładnie zmierzy Twoją rogówkę. Ponieważ zabieg polega na zmianie kształtu rogówki, wymagane są zdrowe rogówki o normalnej grubości. Wykonywanie zabiegu na zbyt cienkich lub zniekształconych rogówkach może prowadzić do komplikacji.
Brak przeciwwskazań medycznych
Kilka schorzeń wyklucza udział w zabiegu, a wśród nich znajdują się chroniczna suchość oka, jaskra, zaćma, infekcje lub urazy oka, cukrzyca oraz zaburzenia autoimmunologiczne. Choć niektóre z tych schorzeń mogą opóźnić zabieg na czas leczenia, inne dyskwalifikują Cię całkowicie. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub bierzesz leki wpływające na jakość wzroku, też nie będziesz w stanie od razu podejść do zabiegu.
Odpowiedni zakres wzroku
Operacja oka jest najbardziej efektywna jeśli spełnia się określone kryteria dotyczące poziomu wady. Wada wzroku musi utrzymywać się na tym poziomie co najmniej przez rok; niektórzy lekarze preferują dwa. Optymalne są następujące poziomy wady (mierzone w dioptriach):
- LASIK na krótkozwroczność: Większość lekarzy dopuszcza pacjentów z wadą do -9 lub -10D.
- LASIK na dalekowzroczność: Większość lekarzy dopuszcza pacjentów z wadą do +4 lub +5D.
- LASIK na astygmatyzm: Większość lekarzy dopuszcza pacjentów z wadą do 8D.
Jakie są skutki uboczne LASIK?
Istnieją umiarkowane efekty uboczne, jednak dla większości pacjentów są one tymczasowe. Czas powrotu do zdrowia jest dość krótki.
Dzień zabiegu
Po zabiegu możesz poczuć swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu - tak jakby coś w nich utkwiło przez około 4-6 godzin. Twój wzrok może być nieostry, więc ktoś inny powinien zawieźć Cię do domu. Wspomniane objawy mogą być łagodzone przepisanymi przez lekarza środkami przeciwbólowymi lub kroplami, wielu pacjentów radzi sobie z dyskomfortem przez pójście spać.
Kilka następnych dni
Wzrok większości pacjentów poprawia się na tyle, by mogli pracować już następnego dnia po zabiegu. Wzrok wciąż może być zamglony i przede wszystkim w nocy, pojawiać się mogą różnego rodzaju poświaty.
Trzy do sześciu miesięcy
Dodatkowe spotkania z okulistą pomagają monitorować postęp, jednak poprawa wzroku powinna nastąpić w tym okresie, a skutki uboczne powinny zniknąć. W rzadkich przypadkach, objawy takie jak suchość oka i nieostrość wzroku mogą utrzymać się na stałe.
Metoda PRK a LASIK: czym się różnią?
PRK, czyli fotokeratektomia refrakcyjna, jest poprzedniczką metody LASIK, a więc istnieje między nimi wiele podobieństw. Podstawową różnicą jest brak odcinania płatka rogówki podczas PRK. Zamiast tego przed modyfikacją zrębu usunięta zostaje cała warstwa nabłonkowa rogówki. Z tego powodu wydłuża się proces rekonwalescencji, która jest bardziej bolesna, ponieważ w jej trakcie musi odrosnąć warstwa nabłonkowa. Koniec końców efekty są jednak porównywalne.
PRK jest też odpowiednia dla osób z cieńszą rogówką oraz dla osób w grupie ryzyka w przypadku odcięcia płatka. (Do tej grupy zaliczają się osoby uprawiające sporty kontaktowe lub narażone na innego rodzaju czynności, przy których można zostać uderzonym lub dźgniętym w oko.)
Jakie są opinie na temat LASIK?
Poniżej przedstawiamy co kilku Klientów Groupona miało do powiedzenia na temat ich doświadczeń z metodą LASIK:
“Wspaniała obsługa w klinice. Wszyscy pracownicy byli bardzo pomocni i profesjonalni. Trzeba być przygotowanym na spędzenie tam 3-4 godzin w dniu zabiegu. Sama procedura była bezbolesna i trwała 10 minut. Następnego dnia widziałam prawie idealnie. Za tę cenę otrzymałam naprawdę świetną usługę. Gorąco ją polecam.” - fragment opinii Milin P. Vision One Lasik Center in Chicago
“Zabieg był wspaniałym doświadczeniem dla mojego męża. Spędziliśmy na miejscu jakieś 3 godziny. Gabinet był bardzo ładny, a obsługa bardzo przyjazna i pomocna. Mąż martwił się o jakość usługi ze względu na znacznie obniżoną cenę w stosunku do tego, co zwykle nam proponowano. Całe życie nosił okulary -4. Nagle okazało się, że widzi idealnie. Był pod wielkim wrażeniem! Będę polecać tę klinikę każdemu.” - fragment opinii Felicia O.'s review of The Lasik Vision Institute in New York
“Było świetnie. Cudownie jest w końcu widzieć dobrze po latach użerania się z okularami. Nie wiem dlaczego tak długo czekałem by się na to zdecydować.” - fragment opinii John M.'s review of Royo Eye and Laser in Sacramento, CA
Okulary oferty