
Czym jest botoks? Zadajemy sobie to pytanie od początku lat 90., kiedy to celebryci z Hollywood nagle przestali się starzeć, a znajomi znajomych wracali od dermatologa podejrzanie odświeżeni. Od tego czasu większość zdążyła poznać fundamentalną ideę zastrzyków z botoksu – wygładzanie zmarszczek poprzez paraliżowanie mięśni twarzy. Ale czy wiadomo na jakie obszary działa? Ile botoksu potrzeba, żeby pozbyć się kurzych łapek? Jak dużo czasu musi minąć, zanim preparat zacznie działać? Przyjrzyjmy się bliżej botoksowi, żeby dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest I jak działa.
Czym jest botoks?


Krótko mówiąc, botoks to specyfik wstrzykiwany w mięśnie, żeby tymczasowo wygładzić kurze łapki wokół oczu oraz zmarszczki na czole. Zawiera wysoko oczyszczony jad kiełbasiany.
Jak działa botoks?
Kiedy uśmiechamy się, mrużymy oczy czy marszczymy czoło, mięśnie twarzy kurczą się, tworząc zmarszczki. Botoks paraliżuje mięśnie, czasowo ograniczając ich aktywność. Pomaga to zredukować zmarszczki na czole oraz wokół oczu.
Jak długo trzeba czekać na efekt? Jak długo ten efekt trwa?
Wstrzykiwanie botoksu znane jest jako „procedura obiadowa” – cały zabieg trwa około 10 minut – jednakże na rezultat trzeba poczekać od 24 do 48 godzin. Po tygodniu twarz wygląda zdecydowanie gładziej; na optymalny efekt trzeba poczekać około miesiąca.
Badania kliniczne przeprowadzone przez producenta wykazały, że u 67.9% pacjentów kurze łapki całkowicie zniknęły lub zostały znacznie zredukowane po 30 dniach od zabiegu. 80% pacjentów miało widocznie zredukowane zmarszczki na czole. Efekt znika zazwyczaj po 3 lub 4h miesiącach.
Botoks na migreny
Botoks jest najbardziej znany jako cudowne remedium na zmarszczki, jednak spectrum jego zastosowań jest znacznie szersze. W 2010 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła botoks jako skuteczne remedium dla osób cierpiących na chroniczne migreny. Więcej informacji na ten temat zawartych jest w artykule How Botox Can Help a Headache (artykuł w języku angielskim).
Botoks na nadmierne pocenie

Botoks jest również stosowany jako metoda na nadmierne pocenie. Wstrzykiwany pod pachy, w dłonie lub stopy wstrzymuje aktywność gruczołów potowych w taki sam sposób, w jaki hamuje skurcze mięśni twarzy. Więcej informacji na ten temat zawartych jest w artykule Guide to Botox and Sweating (artykuł w języku angielskim).
Ile kosztuje botoks?
Ceny za zastrzyki botoksu mogą się różnić, jako że w niektórych klinikach płaci się za jednostkę, a w innych za obszar, w który botoks jest wstrzykiwany. Średnia cena za jednostkę to około 20 dolarów (około 70 złotych), a w trakcie jednej kuracji można zużyć od 20 do 60 jednostek. Można zatem oczekiwać, że za jedną sesję zapłacimy od 500 do 800 dolarów (około 1800 – 2900 złotych). Z grouponem ceny za zabieg z użyciem 15 jednostek zaczynają się średnio od 139 zł.
Co ludzie mówią o botoksie?
Poniżej znajdziesz kilka opinii klientów na temat ich doświadczenia z kuracją botoksem:
„Carrie, pielęgniarka, która wstrzykiwała mi botoks, była fantastyczna i pełna pasji. Procedura przebiegła bezboleśnie, a gabinet był przepiękny i czysty. Wrócę tam na pewno, nawet bez kuponu z Groupona” – recenzja Claudii P. na temat Chicago Institute of Plastic Surgery
„Dr. Goldberg wstrzyknął mi 25 jednostek botoksu w zmarszczki na czole. Rezultat był widoczny już po kilku dniach i byłam z niego bardzo zadowolowa! [...] Co prawda miałam już wcześniej zastrzyki z botoksu u innych specjalistów, jednak moja twarz przypominała po nich twarz lalki. [...] Po zabiegu u Goldberga jestem w stanie marszczyć brwi i ruszać nimi bez ryzyka pojawienia się nowych zmarszczek” – Dinara D. o Alexander Golberg Physician PC w Nowym Jorku
„To był mój ósmy zabieg z użyciem botoksu i jak na razie rezultat zadowala mnie najbardziej ze wszystkich. Muszę również wspomnieć o wesołej, entuzjastycznej obsłudze. Czysta przyjemność” – K.S. o Beverly Hills Rejuvenation Center w Los Angeles
Alternatywy dla botoksu?
Od czasu, kiedy botoks pojawił się w mediach oraz salonach spa, dostępne stały się również alternatywne kuracje. Jedną z nich są zastrzyki Dysportu, zawierającego jad kiełbasiany typu A. Można też skorzystać z wypełniaczy skóry, używających kwasu hialuronowego w celu spulchnienia skóry (na przykład Juvéderm, Restylane lub Perlane). Decyzja o użyciu wypełniaczy skóry czy Dysportu zamiast botoksu zależy od spodziewanych efektów. Dowiedz się więcej na temat tych kuracji, czytając poniższe artykuły (w języku angielskim):
Czy są efekty uboczne używania botoksu?
Poprawnie wstrzyknięty botoks nie wymaga długiego okresu przestoju. Pacjenci zazwyczaj mogą wrócić do swoich codziennych zajęć od razu po zabiegu.
Nie znaczy to, że zabiegi botoksem są zupełnie wolne od ryzyka. Łagodne zaczerwienienie, siniaki lub opuchnięcie skóry może pojawić się w trakcie kilku dni po zabiegu. Zdarzają się też bardziej poważne komplikacje.
Wbrew powszechnej opinii, kuracja botoksem nie zawiera neurotoksyn ani bakterii clostridium botulinum, odpowiedzialnej za zatrucie jadem kiełbasianym (botulizm). Jedyna substancja obecna w botoksie, ekstrakt jadu kiełbasianego typu A, jest skrupulatnie rektyfikowany tak, aby spełniał wymogi amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Ponadto dawki są na tyle małe, że substancja nie wychodzi poza obręb tkanki mięśnia, w który jest wstrzyknięta. Oznacza to, że szansa na przeniknięcie botoksu do krwiobiegu jest znikoma.
Jaki jest właściwy wiek na kurację botoksem?

Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi – nie ma czegoś takiego jak „właściwy” czy „niewłaściwy” wiek na kurację botoksem. Dwudziestoletnie pacjentki stosują czasem botoks „na wszelki wypadek”. Niezależnie od wieku, pacjentki mogą spotkać się z lawiną niewygodnych pytań na temat zabiegu ze strony przyjaciół bądź rodziny. Może w tym pomóc artykuł Botox Advice article, zawierający porady spisane przez asystentkę lekarza i wieloletnią użytkowniczkę botoksu.
Czy można stosować botoks jako wypełniacz do ust?
Nie. Przy wypełnianiu ust stosuje się raczej wypełniacze typu Juvéderm lub Restylane. Jeśli interesujesz się tym tematem, przeczytaj nasz artykuł napisany przez osobę, która stosowała takie wypełniacze.