
Mikronakłuwanie jest minimalnie inwazyjną metodą leczenia blizn, zwiotczałej skóry, zmarszczek oraz dużych porów poprzez zwiększenie produkcji kolagenu w skórze. Do zabiegu wykorzystywane są igły, więc może to brzmieć trochę przerażająco. Igły są jednak bardzo cienkie i krótkie, więc spokojnie, powodują tylko niewielkie uczucie dyskomfortu. Zalety tego zabiegu zdecydowanie przeważają nad wadami.
Aby pomóc rozwiać Twoje wątpliwości i dowiedzieć się dokładnie w jaki sposób mikrocząsteczki wpływają na problemy skórne rozmawialiśmy z Whitney Conen, certyfikowanym asystentem lekarza, który przeprowadza zabiegi na pacjentach w Chicago Cosmetic Surgery and Dermatology.
Jak działa mikronakłuwanie?
“Zabieg powoduje kontrolowane mikrourazy w skórze, które są samoistnie leczone przez ciało podczas produkcji kolagenu”- wyjaśnia Whitney. Więcej kolagenu oznacza gładszą, młodszą skórę.
Jakie problemy skórne są najlepiej rozwiązywane poprzez nakłucia mikroigłami?
“Najlepsze efekty widoczne są na skórze z bliznami potrądzikowymi”- mówi Whitney. “To również świetny sposób na rozstępy”!
Jak wygląda zabieg z użyciem mikroigieł?
Zazwyczaj zabieg rozpoczyna się od wykonania zdjęcia obszaru, który będzie poddawany leczeniu, a następnie nakłada się krem znieczulający. Gdy obszar zabiegu jest już zdrętwiały, przez około 20- 30 minut używa się na nim urządzenia z mikroigłami. Urządzenie wygląda jak duży długopis zakończony malutkimi igłami.
W Chicago Cosmetic Whitney korzysta z InnoPen, który używa automatycznego, wibrującego ruchu aby nakłuć skórę. Po zabiegu nakłada się na skórę kojącą maskę z kwasu hialuronowego, która dzięki wcześniejszym nakłuciom może wniknąć głębiej. Maskę należy pozostawić na skórze około 6h.
Czy ten zabieg boli?
“Zabieg nie jest zbyt bolesny, ze względu na użycie znieczulenia, jakie stosuje się przed zabiegiem”- zapewnia nas Whitney. “Możesz odczuwać jedynie lekkie ukłucia, jak szpilką , ponieważ skóra twarzy jest o wiele bardziej wrażliwa od reszty ciala. Ogólnie rzecza biorąc ból jest na tyle niewielki, że jest do zaakceptowania dla każdego”.
Ile wynosi czas na rekonwalescencję po zabiegu?
Czas jaki należy dać sobie po zabiegu to 3-5 dni. Według Whitneya skóra po mniej więcej 3 dniach może wyglądać jakby była poparzona przez promienie słoneczne. Miejsce po zabiegu może być napięte, suche, delikatnie opuchnięte i wrażliwe na dotyk. W kolejnych dniach, skóra powinna wrócić do swojego normalnego kolorytu, a obrzęk powinien stopniowo zanikać. Może się zdarzyć, że skóra będzie się też delikatni łuszczyć.
Ile zabiegów potrzebuję?
Wszystko zależy od tego co próbujesz leczyć. “Blizny po trądziku zazwyczaj wymagają aż sześciu zabiegów z odstępami co około 4 tygodnie”- mówi Whitney. Ci, którzy chcą po prostu poprawić ogólny wygląd i teksturę skóry, zazwyczaj otrzymują to co Whitney nazywa “świetnymi wynikami” po około trzech terapiach.
Dlaczego warto wybrać mikronakłuwanie zamiast innych zabiegów zwiększających napięcie kolagenu?
Dla przykładu, laserowe zabiegi rewitalizacji skóry również poprawiają poziom kolagenu, ale według Whitneya zabieg mikroigłami jest o wiele bezpieczniejszy i bardziej uniwersalny (nadaje się do wszystkich typów skóry).
“Niektóre zabiegi jak lasery CO2 lub laser frakcyjny mogą pozostawić po sobie przebarwienia, ponieważ w swoim działaniu wykorzystują ciepło”- dodaje również, że zabiegi mikronakłuwania pozwalają o wiele szybciej wrócić do codziennego życia.
Mniej inwazyjne zabiegi jak mikrodermabrazja lub peelingi chemiczne, również stymulują produkcję kolagenu, ale rezultaty po ich użyciu są subtelniejsze.

Jakie są różnice między mikronakłuwaniem, a dermarollingiem?
Mikronakłuwanie to ogólna nazwa zabiegu, natomiast dermaroller to nazwa urządzenia wykorzystywanego do nakłuwania- twierdzi Whitney.
“Dermaroller był pierwszym urządzeniem stosowanym do mikronakłuwania. Składał się z wałka pokrytego małymi igiełkami, którym osoba wykonująca zabieg rolowała po skórze”- wyjaśnia. Dermapen to jedna z najnowszych metod mikronakłuwania.
“Dermapen jest najlepszym dostępnym urządzeniem, ponieważ można dzięki niemu ustawić głębokość nakłucia minimalizując ryzyko błędu ludzkiego, które pojawia się przy użyciu dermarollera. Użycie nowego urządzenia gwarantuje również taki sam zabieg przy każdej sesji”.
Czym jest mikronakłuwanie z PRP?
W niektórych gabinetach m.in. w Chicago Cosmetic Surgery and Dermatology, pacjenci mają możliwość połączenia zabiegu mikronakłuwania z leczeniem osoczem bogatopłytkowym (PRP) pobranym w własnej krwi.
“Twoje płytki krwi są bogate w czynniki wzrostu, które pomagają stymulować produkcję kolagenu”- mówi Whitney. W czasie gdy pacjenci czekają aż maść znieczulająca zacznie działać, Whitney ma czas, aby pobrać krew i wywirować ją oddzielając płytki krwi od czerwonych krwinek.
Kiedy pacjent jest już znieczulony, nakłada się na skórę płytki krwi, po czym stosuje Dermapen. Po 20-30 minutach nakłuwania resztę płytek krwi stosuje się na twarz jako maskę zamiast kwasu hialuronowego.
Jaki jest koszt mikronakłuwania?
Koszt leczenia z wykorzystaniem mikronakłuwania waha się pomiędzy 200 a 700 PLN i jest zależny od miejsca w którym znajduje się klinika oraz wielkości obszaru, który jest poddawany zabiegowi. Na szczęście możesz zapłacić mniej wyszukując ofertę na naszej stronie.
Czy są jakieś przeciwwskazania dotyczące zabiegu?
“Głównymi przeciwwskazaniami są otwarte rany na skórze, trądzik, opryszczka, łuszczyca w obszarze leczenia, wtedy nie powinno używać się mikronakłuwania”- ostrzega Whitney. “Dodatkowo, jeżeli masz problemy z krzepliwością krwi lub blizny koloidowe powinieneś skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia”.
“Z drugiej strony, jest bardzo niewiele osób, które nie mogą pozwolić sobie na ten zabieg. Jest to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto chce poprawić ogólny stan swojej skóry”.
Czy mogę zrobić sobie ten zabieg samodzielnie w domu?
Specjaliści medyni raczej nie zgadzają się na wykonanie zabiegu w warunkach domowych. Niektórzy twierdzą natomiast, że samodzielne nakłuwanie skóry pomaga utrzymać efekty zabiegu wykonanego przez specjalistę. Należy jednak pamiętać o higienie i sterylizacji urządzenia.
Whitney osobiście nie pochwala płytkiego nakłuwania skóry, ponieważ może to doprowadzić do infekcji, a one do powstania jeszcze większych blizn.
“Polecam zabieg mikronakłuwania, ale wykonywany jedynie przez licencjonowanych lekarzy, takich jak ja”, mówi.
Artykuł w oryginale został opracowany przez dziennikarkę Kate Raftery w 20016 roku. Był od tamtej pory aktualizowany przez naszą redakcję.