
“Większość ludzi, którzy decydują się na terapię, dopiero co się o niej dowiedzieli," twierdzi refleksolog, nasz ekspert. "Są ciekawi i chcą tego spróbować".Mimo, iż refleksologia dla wielu może być czymś zupełnie nieznanym, nie jest to żadne nowe odkrycie. Owe praktyki stały się popularne w Ameryce w pierwszej połowie XX wieku, ale podobne metody leczenia były wykorzystywane już w starożytnym Egipcie.
Jednak co to refleksologia i na czym polega? Rozmawialiśmy z terapeutą o zasadach refleksologii i o tym, dlaczego ludzie są zainteresowani aby to wypróbować. (Zwolennicy wysokich obcasów, to może być coś dla Was)
Czym jest refleksologia?
Refleksologia to metoda polegająca na uciskaniu odpowiednich punktów zwanych refleksami, które znajdują się na stopach i rękach w celu stymulacji organów oraz układów w organizmie. Praktykujący twierdzą, że terapia może pomóc w leczeniu szerokiego zakresu chorób poprzez uciskanie refleksów. Ogólny zamysł jest podobny do innych form medycyny alternatywnej i wschodniej, jak np do akupunktury:odblokować przepływ energii, który ma działać uzdrawiająco.

W jaki sposób działa refleksologia?
Wśród terapeutów nie ma wyraźnego porozumienia co do mechanizmu stojącego za refleksologią. Niektórzy podkreślają bardziej mistyczną stronę praktyki, koncentrując się na braku równowagi i blokadach w polu energetycznym ciałaInni, w tym terapeuta, z którym rozmawialiśmy, uważają, że leczenie polega na wysyłaniu sygnałów korekcyjnych do układu nerwowego i uwalnianiu w ten sposób endorfin.“Jeszcze zanim zaczęliśmy nosić obuwie, stopy były naturalnie stymulowane przez ziemię” mówi lekarz. "Poprzez chodzenie boso, mogliśmy złagodzić stres.Zatem ideą refleksologii jest powrót do tego, naśladowanie tej stymulacji w celu zidentyfikowania, które punkty na ciele odpowiadają za stres.”
Jakie są zalety tej terapii?
Badania przeprowadzone przez Krajowy Instytut ds Raka i Krajowy Instytut ds Zdrowia sugerują, że refleksologia może zmniejszyć ból, lęk, depresję, stres i bezsenność. Terapia ta ma wiele tych samych zalet co tradycyjny masaż.
"Refleksologia może być masażem głębokich tkanek.” wyjaśnia terapeuta “Możesz uderzyć we wszystkie punkty refleksyjne i mimo to terapia będzie relaksująca.”
Leczenie zaleca się również każdemu, kto nosi wysokie obcasy. “Noszenie obcasów powoduje ścisk łydki. Więc gdy łydka robi się napięta, mięsień przyzwyczaja się do bycia w tej pozycji. Nawet jeśli nie zależy ci na tradycyjnej refleksologii, możemy ogrzać całą tkankę i odciążyć piętę, stopę i łydkę.” tłumaczy lekarz.
Ile kosztuje refleksologia?
Ceny są porównywalne do cen tradycyjnego masażu, 40 PLN to cena 30-minutowej sesji.
Jak wygląda refleksologia?
Pod wieloma względami terapia ta jest podobna do innych form masażu. Prawdopodobnie spędzisz większość sesji leżąc na stole terapeutycznym, podczas gdy lekarz będzie pracował nad obszarami problemowymi, które zidentyfikowaliście.
Różnica polega na tym, że możesz nie zrelaksować się tak samo jak podczas standardowego masażu. "Jedynymi sytuacjami, w których napotykam na problemy z ludźmi, to gdy kładą się na stole i idą spać, bo terapia nie sprawia im przyjemności.” mówi ekspert, dodając, że powinieneś być szczery z terapeutą, powiedzieć mu o swoich oczekiwaniach i celach, po prostu omówić wszystko.
Dodatkowo, jeśli zasypiasz, lekarz nie może ocenić twoich reakcji na różne refleksy.

Czy jest ktoś, kto nie powinien skorzystać z leczenia?
Kobiety w ciąży powinny powstrzymać się przed zabiegami. "Istnieją refleksy, które mogą stymulować skurcze macicy," twierdzi nasz lekarz. "Również nie zaleca się terapii, gdy stopa jest już uszkodzona” zatem niedawne operacje bądź zapalenie powięzi podeszwowej są przeciwwskazaniami. Osoby, które mają problem z ciśnieniem krwi, podobnie jak w przypadku tradycyjnego masażu również nie kwalifikują się do terapii.