
Większość osób nie potrafi odpowiedź na pytanie “Czym zajmuje się chiropraktyk?” w sposób bardziej elokwentny niż “chodzi o kręgosłupy i sprawianie, żeby wydawały ten odgłos trzasku.” Nasz ekspert jest jednak w stanie udzielić nieco bardziej szczegółowych odpowiedzi. Dr. Christopher Wolcott od ponad dekady pracuje jako chiropraktyk w Chicago. Przez lata zgromadził jedne z najlepszych recenzji w swoim mieście. Zapytaliśmy go dlaczego opieka chiropraktyczna jest skuteczna i dlaczego po kontuzji pleców leżenie na twardej podłodze wcale nie musi być pomocnym rozwiązaniem.
Czy chiropraktycy to lekarze?
Tak, jednak nie oznacza to, że możesz się udać do chiropraktyka ze złamaną ręką lub paskudną infekcją. Ponieważ chiropraktyka jest wyspecjalizowaną formą medycyny alternatywnej, lekarze tacy jak Dr. Wolcott przechodzą przez inny proces kształcenia, który poświęca sporo uwagi układowi nerwowemu i mięśniowo-szkieletowemu. Jeśli więc martwisz się o bezpieczeństwo wizyty, możesz być spokojny, że znajdziesz się w dobrych i przede wszystkim dobrze wyszkolonych rękach.
Co się dzieje podczas pierwszej wizyty u chiropraktyka?
Dr. Wolcott wyjaśnia, że pierwsza wizyta zawsze zaczyna się od szczegółowego badania, które może zawierać prześwietlenia rentgenowskie i rezonans magnetyczny. Dzięki tym wizytom wiele początkujących osób się uspokaja: widzą, że otrzymują opiekę na poziomie równym każdemu innemu gabinetowi lekarskiemu.
Co się dzieje kiedy w końcu przychodzi czas na chiropraktykę? Co robi chiropraktyk?
Najprawdopodobniej spotkasz się z najpopularniejszym zabiegiem chiropraktycznym: manipulacją kręgosłupa. Znany także pod nazwą nastawienia chiropraktycznego zabieg polega na poddaniu kręgosłupa krótkiemu i gwałtownemu naciskowi za pomocą urządzenia lub rąk chiropraktyka. Wykonany powoli manewr sprawiłby, że mięśnie wokół kręgu zacisnęłyby się w ramach odruchu obronnego. Wykonany szybko pomaga jednak w zwiększenie zakresu ruchowego rzeczonego kręgu.
Nie wszystkie wizyty składają się jednak z manipulacji kręgosłupa. Dr. Wolcott dostosowuje każdą sesję do Klienta, wykonując zabiegi ogrzewające i ocieplające, z pomocą lasera lub impulsów elektrycznych, a także wspomagające rozciąganie się i wzmacnianie. Zabieg z użyciem impulsów elektrycznych odpręża mięśnie dzięki czemuś, co Dr. Wolcott opisuje jako “kojący zastrzyk energii.”
Czy to boli?
Zabieg nie boli podczas wizyty, możesz jednak poczuć ból po wyjściu z gabinetu - zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza wizyta.
Ile razy trzeba będzie wracać?
“Średnio pacjenci potrzebują około 11 wizyt,” mówi Dr. Wolcott, “jednak wliczają się w to przypadki, gdy jedna lub dwie wizyty wystarczyły, by poradzić sobie z problemem, a także… przewlekłe schorzenia, przy których spotykamy się z pacjentem bardzo często.”
Jakie schorzenia leczy chiropraktyk?
Większość pacjentów przychodzi do Dr. Wolcotta z “chorobami układu mięśniowo-szkieletowego i nerwowego,” znanymi też jako ból. Może on znajdować się wzdłuż kręgosłupa - bóle głowy i pleców są najczęstszym problemem - jednak może też być związany z plecami w dużo mniejszym stopniu. Dr. Wolcott przekonuje, że chiropraktycy zajmują się problemami z układem nerwowym, które objawiają się bólem w nadgarstku lub promieniującym bólem ręki lub nogi.
Zaraz zaraz, skąd ktoś może wiedzieć, że ból nadgarstka wynika z problemu z kręgosłupem?
“Większość problemów z bólem jest zdradliwych, a więc nie ma łatwej do rozpoznania przyczyny,” mówi Dr. Wolcott. Jego sposób na leczenie opiera się na spoglądaniu na ludzkie ciało jako organiczną całość, której części wpływają na siebie nawzajem. Innymi słowy, nasz ekspert diagnozuje zdradliwe bóle podczas badania przy pierwszej wizycie, ale także na podstawie kontekstu tego jak pacjent sypia, jak siedzi przy biurku, itd..
Co powinienem zrobić jeśli chcę pomóc swoim plecom, ale nie chcę iść do chiropraktyka?
Dużo się ruszaj. Według Dr. Walcotta, za dużo siedzenia jest “jednym z najgorszych zwyczajów naszego społeczeństwa.” Siedzenie wpływa negatywnie na całe ciało, łącznie z plecami. Idź pobiegać, uprawiaj jogę, albo po prostu na chwilę wstań!
Jeśli bolą mnie plecy, czy pomoże leżenie na podłodze?
Prawdopodobnie nie. “Istnieje mylne przekonanie, że twarde powierzchnie są dobre dla kręgosłupa,” mówi Wolcott. “Przecież kręgosłup nie jest płaski, więc leżenie na płaskiej powierzchni prawdopodobnie będzie miało negatywne skutki.” Lepiej położyć się na specjalnym materacu - Dr. Wolcott uwielbia piankę Memory Foam z pamięcią kształtu.