zamknij
Do 25% zniżki na aktywności, restauracje, urodę i nie tylko! Kod: PROMO
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Hydrokolonoterapia, czyli jak oczyścić jelita

AUTOR: Groupon Editors |24 sty 2018

Jeśli znalazłeś się na tej stronie, prawdopodobnie rozważasz zabieg hydrokolonoterapii. Może masz znajomego, który chwali efekty leczenia, a może po prostu chcesz zadbać o swoje zdrowie. Bez względu na powód, chcesz dowiedzieć się więcej. W naszym kompleksowym poradniku znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Obiecujemy – nie będzie żadnych nieprzyzwoitych żartów!

Czym jest hydrokolonoterapia?

Hydrokolonoterapia to stosowany od wieków zabieg medycyny alternatywnej. Jego celem jest wypłukanie złogów zalegających w przewodzie pokarmowym. Niezależnie od tego, czy jest opisywany jako hydrokolonoterapia, czy płukanie okrężnicy/jelita grubego, zabieg polega na użyciu wody jałowej w celu usunięcia mazi zalegającej w jelicie grubym.

Przebieg zabiegu

1) Po konsultacji ze specjalistą przeprowadzającym zabieg, zostaniesz zaprowadzony do osobnego pokoju, gdzie będziesz mógł przebrać się w specjalny fartuch i ułożyć się wygodnie na stole zabiegowym. Specjalista wykonujący zabieg będzie jedyną osobą obecną w pokoju i zadba o to, abyś przez cały czas był dokładne przykryty.

2) Specjalista delikadnie umieści jednorazowy wziernik i plastikową rurkę w twojej odbytnicy.

3) Specjalne urządzenie powoli wpompuje ciepłą, przefiltrowaną wodę do twojej okrężnicy za pomocą plastikowej rurki. Ciśnienie wody sprawia, że mięśnie odbytu kurczą się, co powoduje wydalenie nagromadzonych substancji. Następnie odpady są odprowadzane przez rurkę. Proces jest powtarzany kilka razy, dopóki wszystkie zanieczyszczenia nie zostaną usunięte.

Podczas zabiegu specjalista może masować brzuch pacjenta w celu pobudzenia mięśni jelita grubego i usprawnienia procesu wydalania.

4) Kiedy jelito grube jest już oczyszczone i aparatura zostanie usunięta, specjalista opuści pokój, abyś mógł się przebrać. Może także zalecić ci skorzystanie z toalety w celu pozbycia się resztek wody.

Czas zabiegu

Zazwyczaj cały zabieg trwa około 45 minut.

Po zabiegu

Po hydrokolonoterapii możesz odczuwać potrzebę częstszego korzystania z toalety w trakcie dnia, dlatego wielu specjalistów zaleca pozostanie w pobliżu domu, jednak ogólnie nie ma przeciwwskazań aby powrócić do swoich zwykłych zajęć.

Jakie to uczucie?

Czy jest ktokolwiek, kto uważa, że dźwięk wydalania przez rurkę jest przyjemny? Na szczęście większość entuzjastów hydrokolonoterapii potwierdza, że wcale nie jest taki zły, jak mogłoby się wydawać. A rurka? Jest włożona do jelita grubego tylko na kilka centymetrów i mimo że ciśnienie wody może spowodować skurcze mięśni brzucha (większość kobiet porównuje je do bólu menstruacyjnego), większośc pacjentów potwierdza, że nieprzyjemne odczucia ustępują w ciągu kilku chwil.

Po zabiegu pacjenci czują lekkość i brak wzdęć.

Czy zabieg nie jest zawstydzający?

Pomysł żeby wypróżniać się w obecności kompletnie obcej osoby może sprawić, że poczujesz się nieswojo. Większość ludzi martwi się uczuciem wstydu podczas pierwszego zabiegu hydrokolonoterapii, ale warto pamiętać, że specjalista wykonuje dziesiątki takich zabiegów tygodniowo i nie ma prawdopodobnie niczego, czego wcześniej nie widział.

Co więcej, większość nowoczesnych gabinetów hydrokolonoterapii używa „systemów zamkniętych”, co oznacza, że nie poczujesz, ani nie zobaczysz, co jest usuwane z twoich jelit (chyba że zechcesz). Większość osób, które po raz pierwszy poddają się hydrokolonoterapii potwierdza, że to doświadczenie nie było nawet w połowie tak zawstydzające i nieprzyjemne, jak oczekiwali.

Jakie są zalety hydrokolonoterapii?

Właściwie dlaczego decydujemy się na płukanie okrężnicy? Szczególnie, jeśli nie dolegają nam zaparcia?

Jelito grube odpowiada za ważne funkcje naszego organizmu, niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Jest to głównie wchłanianie substancji odżywczych i płynów z niestrawionych resztek pokarmu, ale także wspomaganie usuwania toksyn z krwiobiegu. Zwolennicy hydrokolonoterapii wierzą, że kiedy nagromadzone resztki pokarmu zaklinują się w jelicie grubym, ilość toksyn narasta i ponownie przedostają się one do krwi, zamiast zostać wydalone z organizmu. To sprawia, że czujemy się źle. Istnieje teoria, że pozbywając się resztek pokarmu można zapobiec kumulacji toksyn, a oczyszczone jelito grube lepiej wchłania substancje odżywcze.

Zalety hydrokolonoterapii wymieniane przez pacjentów to:

przypływ energii

mniej bólów głowy

regularne wypróżnienia

lepsza wchłanialność witamin i substancji odżywczych

lepsza koncentracja

podwyższenie odporności

brak zaparć

poprawa kondycji skóry

uczucie lekkości i ogólne dobre samopoczucie

Czy hydrokolonoterapia to dobry sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów?

Mimo że po zabiegu poczujesz się lżejszy i ustępują wzdęcia, płukanie okrężnicy nie jest polecane jako sposób na zrzucenie kilogramów, ponieważ wypłukuje niestrawione resztki pokarmu, a nie tłuszcz. Chociaż okrężnica odgrywa ważną rolę w pozyskiwaniu substancji odżywczych, większość kalorii jest wchłaniana wcześniej, zanim w ogóle dotrą do jelita grubego. Niestety.

Czy hydrokolonoterapia jest bezpieczna?

Ważne by pamiętać, że mimo przychylnych opinii pacjentów, wielu lekarzy odradza wykonywanie zabiegu. Zwracają oni uwagę na fakt, że nie ma jednoznacznych dowodów na korzyści płynące z płukania okrężnicy. Jedna z organizacji oferujących opiekę medyczną (Mayo Clinic) twierdzi, że kolonohyfroterapia nie jest konieczna, ponieważ układ trawienny i jelita są zaprojektowane tak, by samodzielnie pozbywać się resztek pokarmu i bakterii.

Mimo że szkodliwe efekty hydrokolonoterapii, takie jak perforacja, odwodnienie, infekcja, czy zaburzania elektrolitów, pojawiają się rzadko, wielu medyków utrzymuje, że nie warto narażać się na wyżej wymienione skutki uboczne. Argumentują to faktem, że przedstawiane zalety hydrokolonoterapii nie zostały w żaden sposób udowodnione.

Hydrokolonoterapia może być niebezpieczna także dla osób cierpiących na pewne przewlekłe choroby, takie jak na przykład choroba Leśniowskiego-Crohna, czy niewydolność nerek. Jeśli myślisz o poddaniu się zabiegowi hydrokolonoterapio, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby ustalić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Upewnij się także, że korzystasz z usług dyplomowanego specjalisty, który świadczy swoje usługi legalnie.

Jaki jest koszt hydrokolonoterapii?

Przeciętny koszt zabiegu to ok. 200 zł. Jeżeli szukasz hydrokolonoterapii w swojej okolicy, koniecznie przejrzyj naszą stronę.

Jakie są opinie po zabiegu hydrokolonoterapii?

Sprawdź, co nasi klienci napisali po skorzystaniu z zabiegu:

To było świetne doświadczenie. Poszłam na hydrokolonoterapię, chociaż wcześniej nie uważałam tego za najprzyjemniejszą rzecz, czy najlepszy temat do rozmowy. Po skorzystaniu z usługi czułam jednak zupełnie co innego i chciałam, żeby wszyscy się dowiedzieli, jakie to wspaniałe doświadczenie.”

'”Pani Bluszcz stworzyła atmosferą prywatności i dopilnowała żebym czuła się komfortowo. Dawała jasne polecenia i wykonała wszystko tak dobrze, że zdecydowałam się od razu wykupić dwa kolejne zabiegi. Dziękuję za zapewnienie komfortu.”

Piękny gabinet, bardzo odprężający. Zabieg był prosty, a osoba wykonująca go przyjazna i kompetentna. Już zarezerwowałam kolejne wizyty i czuję, że hydrokolonoterapia będzie moją rutyną”