Dla niedoświadczonych świat sushi może wydawać się co najmniej onieśmielający. Karty dań w restauracjach sushi prezentują zatrważającą liczbę różnych rolek i dań, a większość z nich zawiera składniki, o których przeciętny Europejczyk ma znikome pojęcie. Składniki takie jak nori, hamachi, uni, czy fugu.
Ale zanim przejdziemy do kwestii składników twojego sushi, należy najpierw ustalić, jakie sushi chcesz zamówić. Skąd wiesz, czy wolisz nigiri od sashimi? Albo nigiri od maki? Aby pomóc ci w świadomym zamówieniu, stworzyliśmy ten krótki poradnik, który przybliży ci różnice pomiędzy tymi rodzajami sushi.
Czym jest maki?
Maki to prawdopodobnie pierwsza rzecz, o której pomyślisz, kiedy mowa o sushi. Składa się z warstw warzyw, ryb i ryżu. Warstwy te są następnie zwijane w rolkę otoczoną wodorostami. Jeśli jesz rolkę sushi, to prawdopodobnie jest to maki. Istnieją jednak pewne wariacje tego stylu. Przykładowo, temaki przygotowuje się w podobny sposób, ale wykorzystuje się mniej wodorostów i formuje się je ręcznie, co skutkuje bardziej stożkowatym kształtem. Hosomaki natomiast wyglądają dokładnie tak, jak normalna rolka maki, ale ma tylko jeden składnik (plus ryż).
Czym jest nigiri?
Nigiri nie jest zwijane w rolkę tak jak maki, bowiem cienki plaster surowej lub gotowanej ryby kładzie się na ryżu zamoczonym w occie. Z reguły między rybą i ryżem znajduje się trochę wasabi, ale w niektórych przypadkach można znaleźć tam kawałek wodorostów nori. „Nigiri” można przetłumaczyć z japońskiego jako „dwa palce”, co odnosi się do rozmiaru jednej porcji ryżu.
Czym jest sashimi?
Sashimi można znaleźć w większości restauracji sushi, ale niespodzianka! Sashimi to nie sushi! Z technicznego punktu widzenia, sushi musi zawierać ryż, a sashimi odnosi się do specjalnego rodzaju obróbki ryb podawanych bez ryżu i innych składników. I chociaż prezentacja sashimi jest bardzo prosta, jego przygotowanie do prostych już nie należy. Eksperci od sushi z wielką troską wybierają najlepsze ryby do sashimi i potrafią nawet wydobyć z ryb nowe smaki dzięki technice ich krojenia lub doborowi odpowiednich przypraw. To przykładanie wagi do szczegółów i jakości ma wpływ na to, że niektóre ryby określa się mianem „ryb na sashimi”. Oznacza to, że ryba ta jest tak wysokiej jakości, że można ją zjeść na surowo i bez dodatków.