
W ostatnich latach w ofercie coraz większej liczby klubów fitness można znaleźć ścianki wspinaczkowe. Jesteśmy przekonani, że dzięki światowej sławy wspinaczowi Alexowi Hannoldowi i jego zdobyciu słynnego szczytu El Capitan w parku Yosemite bez użycia lin, trend będzie systematycznie wspinał się na szczyty popularności.
Oczywiście, nierozsądnym jest rozpoczęcie wspinaczkowej przygody bez uprzedniego postawienia stopy na ściance (bądź wdrapania się na obiekt wyższy niż drabina). Odwiedziliśmy kluby oferujące wspinaczkę, aby po raz pierwszy zmierzyć się z tym sportem. Nasze doświadczenie pozwoliło nam stworzyć listę wskazówek dla początkujących wspinaczy.
1: Jeśli jesteś nowicjuszem, zacznij od boulderingu.
Bouldering, w przypadku którego pniemy się zwykle 3-4 metry nad ziemię (niekiedy wyżej, jak choćby w warszawskim OBIEKTO), nie wymaga użycia uprzęży lub posiadania dodatkowego sprzętu. Dzięki temu jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia ze wspinaczką. Koncentrujemy się tu wyłącznie na poruszaniu się w bok, a główne wyzwanie stanowi „sekwencyjność”, podczas której musimy zdecydować, gdzie postawić stopę oraz czego się złapać.

By urozmaicić wspinaczkę w boulderowni, panel do wspinania wyposaża się w rozmaite formacje. W centrum Fabryczna Boulder we Wrocławiu, gdzie mieści się jedna z największych ścian boulderowych w Polsce, do budowy użyto m.in. połogów, przewieszeń, płyt, dachów i ścian systemowych. Z kolei w warszawskim CAMP4, którego nazwa nawiązuje do kultowego obozu wspinaczkowego w Parku Narodowym Yosemite, znajdują się formacje, które można spotkać w słynnym amerykańskim parku. Tutejsze ściany przypominają kształtem El Capitan i Half Dome. Nie zabrakło również ścianki na zewnątrz w zadaszonym miejscu.
Przygodę ze wspinaczką można zacząć od zgłoszenia się na kurs boulderingu lub kurs wspinaczki asekuracyjnej. Ten ostatni wymaga użycia uprzęży i lin, jak również obecności asekuranta, czyli osoby znajdującej się na ziemi, której zadanie obejmuje podtrzymywanie liny w sposób uniemożliwiający upadek wspinacza. Niektóre ośrodki oferują również zajęcia wspinaczki z prowadzeniem. Jednak skierowane są one głównie do bardziej doświadczonych wspinaczy.

2: Przenieś ciężar na nogi.
Ręce męczą się zdecydowanie szybciej niż stopy, ponieważ z ich pomocą staramy się dosięgnąć, a następnie złapać przeróżne uchwyty znajdujące się na ściance. Dłonie mogą zacząć drżeć, gdy się je przeforsuje. Warto zatem ograniczyć ich pracę, zwracając szczególną uwagę na ustawienie nóg tak, aby dolne mięśnie wspierały całe ciało w możliwie największym stopniu.

3: Odpoczywaj na krawędziach.
Jeśli wybrałeś bouldering i dotarłeś do krawędzi, zrób sobie krótką przerwę. Poczujesz się stabilnie, a jednocześnie radośnie, stawiając prawą nogę na jednej ścianie, a lewą na drugiej.

4: Ubierz się w odpowiedni sposób.
Instruktorzy wspinaczki zalecają wybór luźnego stroju, w którym można swobodnie się poruszać. Według nas równie istotne jest założenie uprzęży na długo przed rozpoczęciem wspinaczki. Dzięki temu poczujesz się pewnie, co pozwoli Ci uspokoić nerwy przed wejściem na ściankę.

5: Nie martw się – maty są naprawdę miękkie.
Zupełnie niespodziewanie podczas boulderingu zdarzają się upadki z wysokości. Jest to jednak znacznie niższa wysokość niż w przypadku wspinaczki asekuracyjnej. Co więcej, zeskoki z którychkolwiek punktów ścianki boulderingowej są bezpieczne, a amortyzują je specjalne materace. Należy jedynie pamiętać, że jeśli zależy nam na miękkim lądowaniu, nie powinniśmy nigdy prostować nóg.

6: Spodziewaj się zajęć z zakresu bezpieczeństwa przed wspinaczką.
Instruktorzy zaznaczają, że przed rozpoczęciem bardziej zaawansowanego kursu wspinaczki
w którymkolwiek z klubów należy przejść kurs z zakresu bezpieczeństwa, technik asekuracyjnych, metod wiązania węzłów oraz innych kluczowych rozwiązań.

7: Nie czuj się onieśmielony.
Bez względu na to, gdzie postanowisz się wspinać, każda ścianka wspinaczkowa ma do zaoferowania ścieżkę dla nowicjuszy. Jest ona zwykle wyposażona w duże uchwyty, tak jak w Centrum Wspinaczkowym Tarnogaj, gdzie dostępnych jest 200 tras. Niektóre ośrodki, jak BLOKatowice, prowadzą sekcje wspinaczki, do których można się zapisać bez względu na wiek czy doświadczenie. Niekiedy zapisują się do nich całe rodziny! Nie musisz się więc obawiać. Trenuj do momentu, aż poczujesz się komfortowo. I ciesz się efektami wspinaczki, która zwiększa siłę, wytrzymałość i wydolność organizmu, poprawia kondycję i koordynację ruchową, wzmacnia kręgosłup i mięśnie, uczy determinacji i buduje pewność siebie.
Możliwe, że wspinaczka tak Ci się spodoba, że zechcesz się wspinać po prawdziwych skałach w terenie, a nawet zrobić kurs instruktora wspinaczki.
