
Przeanalizuj ofertę salonów pielęgnacji i stylizacji paznokci, a odkryjesz, że większość z nich wykorzystuje proste, ale niezwykle skuteczne rozwiązanie znacząco poprawiające jakość wykonanego manicure’u i pedicure’u. Nie jest to wieloetapowy peeling na bazie soli z Morza Martwego z dodatkiem oleju migdałowego i perełek jojoba (say whaaaaaat?), ale kuracja składająca się niemal wyłącznie z wosku parafinowego.
Jeśli nigdy wcześniej nie stosowałaś kąpieli parafinowej, możesz się zdziwić, gdy Twój stylista paznokci skieruje Cię w stronę naczynia z ciekłym woskiem. Dlatego już teraz dowiedz się wszystkiego na temat kąpieli parafinowych.
Jak powstaje wosk parafinowy?
W niskich temperaturach parafina występuje jako biała, stała substancja, a podczas podgrzewania zmienia się w przezroczystą ciecz. Powstaje w procesie destylacji nafty, która stanowi ciemniejszą, prostszą formę. Większość kosmetyków na bazie nafty, włączając w to wazelinę, balsam do ust, olejek dla dzieci czy nawet maść leczniczą łagodzącą oparzenia, należy sklasyfikować jako emolienty. Tworzą one ochronną powłokę, zapobiegającą obniżeniu poziomu nawilżenia skóry, a przy tym zmniękczają jej wierzchnią warstwę.

Na jakiej zasadzie działają kąpiele parafinowe?
Przeważnie pierwszy krok stanowi aplikacja środka nawilżającego. Pełni on rolę bazowej warstwy odpowiedzialnej za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia, dzięki któremu dłonie lub stopy są wyjątkowo gładkie. Następnie cała dłoń, aż do poziomu nadgarstka, zostaje zanużona w płynnym wosku. Niektórzy kosmetolodzy pokrywają skórę woskiem za pomocą pędzla, naśladując technikę malarską Van Gogha.
Jako że wosk parafinowy działa jak pewnego rodzaju bariera, jego ciepło w zestawieniu z emoliantami oraz balsamem wpływa na skuteczne nawilżenie głębokich warstw skóry. Zdarza się, że otulone woskiem dłonie umieszcza się w plastikowych rękawicach lub czymś przypominającym rękawicę kuchenną w celu utrzymania ciepła i wzmocnienia efektów zachodzących procesów.
Jakie rezultaty przynosi zastosowanie parafinowego wosku?
Kiedy wosk ostygnie i stwardnieje, można go z łatwością usunąć. Skóra rąk i stóp po zabiegu jest jedwabista, co stanowi główną zaletę mani lub pedi z użyciem parafiny. Ale to nie wszystko! Gładsza skóra gwarantuje łatwiejszy dostęp do skórek, których należy się pozbyć przed nałożeniem na paznokcie błyszczących warstw lakieru w trakcie stylizacji klasycznej, french, hybrydowej, winylowej. Zabieg parafinowy jest również dobrym uzupełnieniem manicure’u japońskiego, spa czy biznesowego dla mężczyzn i kobiet.

Inne zalety parafinowego wosku
Warto wiedzieć, że kąpiel parafinowa to coś więcej niż tylko sposób na zmiękczenie i wygładzenie skóry. Przenikające ciepło, które jej towarzyszy, pomaga zredukować ból stawów związany z chorobą zwyrodnieniową, fibromalgią lub spędzaniem długich godzin przed komputerem. Co więcej, zmniejsza ono napięcie tkanek miękkich. Tym samym przygotowuje dłonie i stopy na relaksujący masaż, który zwiększa absorpcję kosmetyków stosowanych do codziennej pielęgnacji.