ZOO Warszawa, Warszawa

ZOO Warszawa, Warszawa

O ZOO Warszawa

W warszawskim ZOO dom znalazło blisko 5 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad 500 gatunków. Zwierzęca rodzina wciąż się jednak powiększa. W przeciągu ostatnich lat na świat przyszło tu sporo maluchów, m.in. strusie emu, pelikany, pigmejki, lamy, kameleony jemeńskie i indyjski nosorożec (pierwszy ssak tego gatunku urodzony w Polsce) oraz świnki maskowe. W ogrodzie azyl znajdują również zwierzaki z innych ośrodków. Dwa niedźwiedzie polarne, które przyjechały z Niemiec, bracia Gregor i Aleut, potrafią osiągnąć nawet 60 km/h.

W zoo znajduje się również Żyrafiarnia, wybieg z przedstawicielami fauny Australii, woliery dla jaguarów, gepardów i tygrysów, Małpiarnia, pawilony dla bezkręgowców i dla mrówkojadów oraz ogromne morskie akwarium z rekinem – tawroszem piaskowym, a także nowoczesna Hipopotamiarnia. Niemniej chlubą ogrodu jest jedna z najnowocześniejszych Słoniarni w Europie o powierzchni 6000 m². Zamieszkujące ją słonie niczym modele mogą z gracją przechadzać się po dużym wybiegu albo pluskać w basenach. Z kolei w słynnym Herpatarium przebywają gady, wśród nich najstarszy mieszkaniec zoo – żółw żabuti Fredek trafił do Polski dzięki marynarzom, którzy znaleźli go na brazylijskim targu i uratowali przed śmiercią w garnku. Uwielbiający łaskotki żółw jest niewiele młodszy od samego zoo.

Historia zoo jest nierozerwalnie związana z dziejami stolicy – Miejski Ogród Zoologiczny powstał w 1928 roku i do wybuchu wojny był jednym z najciekawszych tego typu obiektów w Europie. Zrujnowany w czasie II wojny światowej został odbudowany i ponownie otwarty w lipcu 1948 roku. Z okazji jubileuszu zoo przygotowało film promocyjny, w którym można zobaczyć m.in. mieszkańców ogrodu, postępy prac w budowie centrum rehabilitacji dzikich ptaków i ośrodka dla konfiskowanych gadów.

Warszawskiemu ogrodowi mimo sędziwego wieku daleko jednak do muzeum – zwiedzający w trakcie licznych akcji mają bowiem szansę nawiązać bliski kontakt ze zwierzętami. Codziennie o określonych godzinach odbywają się pokazowe karmienia fok, pingwinów i nosorożców, a sezonowo i innych zwierząt, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem zwiedzających – dokładne godziny można sprawdzić na stronie www.zoo.waw.pl. Przez cały rok zaś w zoo prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i studentów. Dzięki nim nauka biologii nie kojarzy się z siedzeniem z nosem w podręczniku. Ci zaś, którym los zwierząt jest szczególnie bliski i chcą dowiedzieć się, na czym polega praca opiekunów, mogą dołączyć do Klubu Miłośników Zoo.

Recommended For You